Argumenty za i przeciw konsultacji z psychologiem
Argumenty za i przeciw konsultacji z psychologiem
Tabela przedstawia przykładowe wady i zalety, gdyż dla każdego z nas dana rzecz będzie miała inne znaczenie. W załączniku znajdziesz pustą tabelę, która pomoże Ci zmotywować się do analizy za i przeciw rozpoczęciu terapii, a także będzie pomocna w uzyskaniu ostatecznej odpowiedzi na pytanie, czy twoim zdaniem warto iść do psychologa. Ważne jest jednak to, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, poprzez zapisanie swoich refleksji i wątpliwości na papierze, a nie tylko w swojej głowie. Żeby ułatwić Ci to zadanie, zachęcamy do zapoznania się z przykładową tabelą, która znajduje się poniżej. Zawarte w niej twierdzenia są tylko przykładowe i opierają się na najczęściej występujących założeniach oraz stereotypach.
Naukowe argumenty skłaniające do konsultacji psychologicznych
W artykule na temat skuteczności psychoterapii przedstawiono tezy naukowe dotyczące efektów leczenia psychologicznego.
Z metaanalizy 75 doniesień z badań nad skutecznością psychoterapii zaburzeń lękowych i osobowości. Wynika że w 52% badań autorzy stwierdzili poprawę w badanej grupie. Stwierdzono tak we wszystkich badaniach uwzględniających tylko zmiany w funkcjonowaniu ogólnym. W pozostałych 48%) w których oceniano tylko poprawę objawową lub objawową i funkcjonowania. Podano odsetki uzyskanych popraw:
- 16 badań dobra poprawa objawowa 75-90% pacjentów;
- 9 badań dobra poprawa objawowa 60-70% pacjentów;
- 6 badań dobra poprawa objawowa 20-50% pacjentów.
- 7 badań dobra poprawa funkcjonowania 70-85% pacjentów;
- 4 badania dobra poprawa funkcjonowania 60-70% pacjentów;
- 2 badania dobra poprawa funkcjonowania 20-50% pacjentów;
- 3 badania dobra poprawa objawowa i funkcjonowania 78-91% pacjentów;
- 2 badania dobra poprawa objawowa i funkcjonowania 34-47% pacjentów.
- Bryła-Zielińska I., Badania nad skutecznością psychoterapii w leczeniu pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi i z zaburzeniami osobowości w Polsce w latach 1960-1995. Postępy Psychiatrii i Neurologii, 1997, nr 4(6).
Przykładowe wypełnienie tabeli z argumentami za i przeciw
Przykładowa tabela zwiera tylko kilka argumentów, należy pamiętać że wykonanie osobistej listy ma największe znaczenie.
Ćwiczenie należy rozpocząć od wypisania argumentów opowiadających się za tym, aby nie wprowadzać żadnych zmian, jak i przeciw temu. Następnie należy uzupełnić tabelę dla argumentów za i przeciw tym razem jednak wykonujemy to dla przypadku, w którym to jesteśmy za wprowadzeniem zmian.
Problem (opisz zachowanie które chcesz rozważyć): Odkładam pójście do psychologa
Straty zmian lub Uleganie nieskutecznym impulsom:
ARGUMENTY ZA | ARGUMENTY PRZECIW |
– Opłaty, – Stracony czas, – Strach przed nieznanym, – Lęk, że wyrządzi nam to krzywdę, – Obawa przed tym, co pomyślą inni, – Strach przed odrzuceniem społeczeństwa lub bliskich nam osób – Niechęć w stosunku do pracy, jaką należy wykonać na terapii. |
– Inwestując mam szanse więcej zyskać, -Bez objawów łatwiej będzie skupić się na porządkowaniu swoich spraw, – Zyskanie większej wydajność w przyszłości, – Mam możliwość uzyskania pomocy od specjalisty, – Wkładając czas i zaangażowanie, czegoś się uczę – Otrzymam pomoc i wsparcie specjalisty. |
Zyski zmian lub Opieranie się nieskutecznym impulsom:
– Poczuje się lepiej, – Będę sobie lepiej radzić z problemami, – Dowiem się więcej na temat mojej sytuacji, – Poznam sposoby radzenia sobie z problemami, – Uzyskam pomoc, – Odzyskam czas tracony dotąd na przejmowanie się, |
– Nie poczuje ulgi, – Nie dowiem się niczego więcej o sobie i sytuacji, w której się znajduje, – Nie mam ochoty ani czasu na naukę, – Nie wierzę, że potrafiłbym coś zmienić w swoim życiu, – Obawiam się, że psycholog złamie tajemnicę zawodową lub nie zdoła mi pomóc, – Nie chcę tracić czasu na terapię, – Boję się, że jeśli zacznę dociekać genezy moich problemów, będę mieć ich coraz więcej, – Nie zasługuję na pomoc innych lub uważam się za beznadziejny przypadek, – Będę musiał dokonać wyborów i zmian w swoim życiu, a nie lubię tego robić. |
* Powyższa tabela jest pomocna do pracy z nad różnorodnymi problemami motywacji zachowania
Zadanie rozszerzające refleksje:
– Rozróżnij które z argumentów są osobistymi opiniami i myśleniem poprzez emocje a które uznanymi faktami. Czasami wpadają nam do tabeli własne bardzo subiektywne przekonania. Jest wartościowe je omówić i zweryfikować z kimś bliskim.
– Na zielono np. kredką, zaznacz argumenty długofalowe, konsekwencje krótkofalowe pozostaw niepodkreślone. Rozważ ich wartość.
Dlaczego mam się zmieniać? Wartości osobiste
Jako zakończenie ćwiczenia zapisz podsumowanie, dotyczące obserwacji z tabeli w kategoriach wyznawanych przez Ciebie osobistych wartości.
Dla których jest dla Ciebie ważne teraz się zaangażować?
Podsumowanie
Podsumowując, niektóre z argumentów wymienionych w tabeli mogą być osobistymi opiniami lub powielanymi przez lata stereotypami, z którymi musimy się zmagać. Warto jednak ich nie powielać i żyć w zgodzie z sobą. Wypisanie tego, co uważamy za argumenty za i przeciw skorzystaniu z pomocy psychologa pomoże nam zrozumieć, dlaczego myślimy tak, a nie inaczej. Być może dzięki temu zauważysz, co tak naprawdę Tobą kieruje.
Pomyśl o sobie jak o najlepszym przyjacielu, któremu chcesz pomóc, którego lubisz i chcesz o niego dbać. Bywają bowiem sytuacje, w których traktujemy siebie oschle i bez czułości, mimo iż na to nie zasługujemy. Terapia, praca osobista czy też jednorazowa wizyta u psychologa lub psychiatry powinny być traktowane jako rodzaj czasu dla siebie, podczas którego skupiamy się tylko i wyłącznie na swojej osobie. Dzięki poświęconemu zaangażowaniu możemy uświadomić sobie nasze dążenia, pragnienia, ważne dla nas cele osobiste, które do tej pory wydawały nam się nieosiągalne, bądź w ogóle nie wiedzieliśmy o ich istnieniu.
Pusta tabela do pobrania
Tabela motywacyjna do pobrania – argumenty za i przeciw
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem, w którym dowiesz się, czy warto iść do psychologa: link
Robert Kuchta
Kochający mąż i tata. Odważny i ciekawy świata człowiek. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2011 roku zajmuję się wsparciem ludzi w obszarze zdrowia psychicznego. Poza praktyczną, indywidualną pracą psychologa / psychoterapeuty specjalności klinicznej. Część swojego zaangażowania zawodowego z przyjemnością poświęcam na oddziaływania docierające do większych grup osób (blog, broszury i nagrania samopomocowe). Inspirujące dla mnie jest obserwować własne życiowe zmiany a jeszcze bardziej innych. Zachęca mnie to do dzielenia się wiedzą i dalszych zaangażowanych działań. Jeżeli również uważasz że jest to ważne, udostępnij linki dalej. Dzięki Tobie dotrą do większej ilości osób.
Related Posts
Test schematów Younga
Test schematów Younga Test schematów Younga pozwala na sprawdzenie, jakimi...
Trening umiejętności społecznych książka
„Czas Relacji”, czyli wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego dziecka”...