Depresja: leczenie, przyczyny, rozpoznawanie.
Zaburzenia depresyjne są poważną chorobą, która może stanowić wielkie zagrożenie dla osoby się z nią zmagającej i nie należy jej lekceważyć. Niestety często jest bagatelizowana przez środowisko, prowadzi to do niezrozumienia, konfliktów lub wytworzenia się silnych nieadaptacyjnych przekonań na temat siebie, świata i innych ludzi. Doprowadza do negatywnych objawów: w myśleniu, emocjach, zachowaniu, reakcjach fizjologicznych w sferze indywidualnej i społecznej.
Według WHO co rok 800 000 ludzi na świecie odbiera sobie życie (co 40 sekund umiera osoba), a znacznie więcej podejmuje nieudane próby samobójcze.
Depresja wynika z czynników biologicznych, wychowawczych oraz sytuacyjnych. Bez wsparcia często prowadzi do społecznej izolacji oraz wycofania z aktywności osobistych i zawodowych. Wiecej informacji w linku na temat przyczyn depresji.
Przeprowadzono badania, w których ankietowanych pytano o wartość zdrowia – najczęściej odpowiadano, że jest ono najważniejsze.
Kolejne pytanie: co robisz by dbać o swoje zdrowie ? dieta? ruch? sen? Tu właśnie pojawiały się schody. Działania wypadały zdecydowanie słabiej niż postawy. Ludzie zdają sobie sprawę, że depresja jest chorobą, jednak w praktyce często brakuje wiedzy adekwatnych działań i wsparcia w walce z nią (niestety często uszanowania, że to choroba a nie np. lenistwo).
Ogólne kategorie zmian wynikających z zaburzeń depresyjnych, mogą występować nieintencjonalnie w sferach:
- myślenia ( zniekształcenia myślenia – pesymistyczne, obwiniające, wymagające, tendencyjny dobór informacji, dychotomiczne 0-1, rozumowanie emocjonalne, etykietowanie).
- emocji (smutek, odrętwienie, pustka, żal, poczucie winy, beznadzieja, drażliwość, brak odczuwania radości).
- fizjologii (płacz, zaburzenia snu, zmiany wagi ciała, obniżony napęd energii).
- zachowań (zachowania autodestrukcyjne, agresywne, izolujące od relacji, uzależnienia od substancji lub czynności).
Osoba zmagająca się z depresją TAK SAMO jak inni chorzy, ZASŁUGUJE na opiekę i wsparcie.
Jest to problem rzeczywisty a szanse na jej wyleczenie duże. Jednak zależą od zauważenia, nauki i wprowadzenia trwałych zmian w wyżej wymienione sfery. Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra zna specyfikę depresji. Dzięki temu jest odpowiednią osobą do skutecznego wsparcia pacjenta.
By zwiększyć szanse na poradzenie sobie z chorobą i poczucie się lepiej, zachęcamy do otwarcia się na elastyczny sposób myślenia i działania. Otwartość na nowe doświadczenia, dociekliwość i szczerość potrzebne są do analizy własnego myślenia i działania. Jeżeli nic nie zmienisz jest prawdopodobne, że Twoje życie też się nie zmieni.
Infografika na temat depresji
Zawiera dane dotyczące rozpowszechnienia, objawów i leczenia. Większość z nas doświadczyła w ciągu życia wymienionych objawów, jednak dopiero ich ilość lub natężenie może świadczyć o występowaniu depresji.
Kwestionariusze psychologiczne ocena i diagnoza
W na stronie w (materiały dla pacjentów) zamieszczono kwestionariusze dostosowane do różnych grup osób ( wieku podeszłego, młodych matek, populacji ogólnej). Pozwalają na policzenie objawów oraz ich natężenia uzyskując orientacyjny wynik odpowiadający za ogólne nasilenie.
Możesz mieć wątpliwości, nie wiedzieć od czego zacząć – może być pomocne wykonanie kwestionariusza. Niestety nie możemy tutaj udostępnić interpretacji- napisz na maila lub messenger- odeślemy Twój wynik.
Jeżeli podejrzewasz u siebie depresję, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą który obiektywnie oceni Twoją sytuacje. Samodzielna ocena jest obarczona ryzykiem bagatelizowania lub wyolbrzymiania. Depresja jest chorobą uleczalną w trakcie psychoterapii pacjenci mogą poznać różne metody radzenia sobie z emocjami.
Wikipedia: szkodliwe opinie dotyczące depresji i międzynarodowe klasyfikacje rozpoznawania choroby.