Nerwica objawy leczenie, zaburzenia lękowe objawy niepokój i lęk
niepokój i lęk

Nerwica objawy, postacie lęku, rozpoznawanie i leczenie zaburzeń lękowych.

Definicja

Nazwa Nerwica, była używana w przeszłości już w XVIII w.. Wycofano ją z miedzynarodowych klasyfikacji diagnostycznych już w 1980 r. Dalej jest bardzo często używana przez starszą kadrę medyczną i społeczeństwo.

W zaburzeniach nerwicowych chory zachowuje sąd realizujący; zdaje sobie sprawę z absurdalności występujących objawów, pomimo to przeżywa lęk związany z nimi. Nerwice obejmują wiele rozpoznań psychologicznych zaburzeń.

Nerwica objawy

Głównym łączącym objawem nerwicy jest lęk. Emocje człowieka wykształciły się w toku ewolucji by pomóc mu przetrwać i są mu potrzebne w życiu. Bardzo skutecznie sygnalizują nasze potrzeby. Od zawsze miały mobilizować nas do działania: opieki, ostrożności, ucieczki lub walki.

Emocja jaką jest lęk dotyczy naszych wyobrażeń, które niekoniecznie muszą mieć potwierdzenie w rzeczywistości. Ma nas uchronić przed niebezpieczeństwem takim jak np. odrzucenie i samotność (ewolucyjnie dla człowieka samotność była większym zagrożeniem niż polowanie na tygrysa.

Lęk najczęściej jest związany z wybieganiem myślami w przyszłość, stany depresyjne są częściej związane z myśleniem o przeszłości.

Lęk zawiera w sobie trzy składniki :

– fizjologiczny – doświadczenia objawów fizycznych (napięcie w różnych miejscach ciała, ból, płacz, apetyt, poziom energii)

– behawioralny- osobiste zachowanie w konkretnych sytuacjach (podporządkowanie, ucieczka, walka)

– poznawczy- pojawiające się myśli (ocenianie okoliczności, założenia i zasady życiowe, przekonania dotyczące siebie, innych, świata.)…

… Myśli lękowe są główną przyczyną konsekwencji zaburzeń lękowych (poniżej w tabeli rozróżnienie ze względu na treść i trudności):

Zaburzenie
Założenia
Przekonania
Lęk społeczny
Jeśli nie przypomnę sobie co mam powiedzieć, ludzie pomyślą że jestem nudny. Jeśli zaczną drżeć mi ręce, ludzie zauważą i pomyślą że jestem dziwny.
Jestem nudny / niekompetentny. Jestem inny. Nie pasuję do reszty.
Lęk uogólniony GAD
Jeśli będę się martwić, będę umiał sobie poradzić. Muszę panować nad swoimi obawami, inaczej przestanę normalnie funkcjonować.
Martwienie pomaga mi w radzeniu sobie (nie radzę sobie) Moje zamartwianie wymknęło się spod kontroli (popadam w obłęd)
Lęk paniczny
Jeśli będę przeżywać nadmierny lęk, mogę przestać oddychać. Jeśli wpadnę w panikę, oznacza to, że jestem psychicznie słaby.
Jestem bezbronny (lęk jest niebezpieczny) Jestem słaby (Uszkodziłem sobie mózg)
Zaburzenie obsesyjno- kompulsyjne
Jeśli nie będę wszystkiego sprawdzał, nigdy nie będę sie mógł odprężyć. Jeśli myślę, że kogoś skrzywdziłem, prawdopodobnie tak się stało.
Emocje mogłyby mnie przytłoczyć. Złe myśli w mojej głowie są prawdziwe.
Lęk o zdrowie
Jeśli zobaczę u siebie nieoczekiwane objawy somatyczne, będzie to oznaczało poważną chorobę. Jeśli zachoruję, będę bezużyteczny.
Zostanę ukarany… (chorobą). Jestem tym, co robię.

Nerwica test

W powyższej tabeli w nazwach zaburzeń lękowych, umieściliśmy linki do poszczególnych testów ukierunkowanych na specyficzne objawy zaburzeń lękowych- zachęcamy do sprawdzenia.

W linku zamieszczamy kwestionariusz DASS 21 (w przygotowaniu karta do samodzielnego wypełnienia). Test bada ogólne występowanie i nasilenie składników zaburzeń lękowych ( fizjologicznego, poznawczego, emocjonalnego). Posiada również skalę objawów depresji. Posiada normalizacje populacyjną co oznacza że można porównać uzyskane wyniki z przyjętymi statystycznie normami.

Nerwica leczenie

Za pomocą badań naukowych sklasyfikowano zaburzenia, opracowano protokoły leczenia i udowodniono skuteczność oddziaływań Psychoterapii Poznawczo Behawioralnej CBT. Praca z pacjentem koncentruje się na wzorcach wyuczonego myślenia i testowaniu rzeczywistych efektów. Wpływa to na obniżenie cierpienia doświadczanego przez pacjentów (emocjonalnego, fizjologicznego i w zachowaniu). Opracowano nowe skuteczne procedury oddziaływań w leczeniu trudności psychologicznych (jedna z nich- uważne radzenie z emocjami).

Kiedy Klasyczna Terapia Poznawczo Behawioralna (CBT) nie przynosi wystarczających efektów.

Istnieje prawdopodobieństwo że pacjentowi mogą dolegać zaburzenia osobowości. W śród populacji ludzkiej 78% osób posiada jakiś rys zaburzeń osobowości (jakać cecha z zestawu składających się na zaburzenie). Pełno objawowe zaburzenie objawia się utrwalonym sztywnym wzorcem: myślenia, emocjonalnym i reagowania. Uznane naukowo metody terapeutyczne mogą mieć mniejszą skuteczność albo być odrzucane przez pacjenta cierpiącego na zaburzenia osobowości.

Terapia schematów (TS)

Na potrzeby leczenia opracowano stosunkowo nowy rodzaj oddziaływań. Terapia Schematów, jest planowana na dłuższy okres czasu (1-2 lata), jej oddziaływania skupiają się dodatkowo na przepracowywaniu utrwalonych wzorców emocjonalnych. TS w większej mierze niż w CBT, bazuje na relacji terapeutycznej niż na skupionej pracy pacjenta na zgłoszonych celach.

nerwica lękowa uogólnione zaburzenie lękowe
Robert Kuchta - ZnanyLekarz.pl