trening umiejętności społecznych książka

Trening umiejętności społecznych książka

„Czas Relacji”, czyli wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego dziecka”

Podstawowym czynnikiem prawidłowego rozwoju dziecka są wspierające relacje rodzinne oraz rówieśnicze.

Wzorzec zachowań, wartości, stylów wychowywania rodziców wpływa w sposób znaczący na funkcjonowanie dziecka, w sferze poznawczej, emocjonalnej oraz społecznej. Jednak czasami dochodzi do zaburzeń relacji ja – rodzice czy też ja – rówieśnicy.

Z pomocą na powyższe trudności przychodzą nam autorki Joanna Węglarz, Dorota Bentkowska oraz ich książki pt. „Czas Relacji”, czyli wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego dziecka. Jest to praktyczna książka, do wykorzystania zarówno w gabinecie psychoterapeuty, czy też podczas zajęć przedszkolno-szkolnych.

O Autorach

Bentkowska Dorota – psycholożka i współautorka literatury z zakresu treningu umiejętności społecznych Węglarz Joanna – psycholożka, specjalistka psychologii klinicznej, twórczyni autorskiego programu „Trener TUS”.

Zawartość książki, treningu umiejętności społecznych

– Jak wspierać rozwój dziecka? – Jak szanować autonomię i potrzeby dziecka? – Gotowe karty pracy.

Spis treści: osiem obszarów pracy z dziećmi:

1. Emocje 2. Normy społeczne 3. Komunikacja

4. Teoria umysłu 5. Samowiedza i samoświadomość 6. Asertywność 7. Radzenie sobie w trudnych sytuacjach 8. Współpraca Rozdziały, posiadają małe podsumowania, w których zawarte są najważniejsze elementy danego rozdziału oraz po trzy karty pracy.

Refleksje na temat książki dotyczącej treningu umiejętności społecznych

W gabinecie często słyszę od rodziców wątpliwość „czy dobrze dbam o swoje dziecko?

Czy wystarczająco dużo robię aby zadbać o jej/jego rozwój?”, uważam, że ta książka może być odpowiednim przewodnikiem, psychoedukacją dla każdego opiekuna / rodzica. Książka zawiera również treści, które można modelować w zależności od potrzeb i rozwoju dziecka. Sprawdzi się w pracy jeden na jeden, jak również z grupą czy też dzieckiem i rodzicami. Książkę znajdziemy na stronie www.pomocetus.pl.

OPRACOWAŁA – psychoterapeuta dzieci i młodzieży mgr. Joanna Krawczyk