EEG Biofeedback

EEG Biofeedback
EEG Biofeedback

Biofeedback EEG, dosłownie oznaczający „biologiczne sprzężenie zwrotne” dostarcza człowiekowi informacji zwrotnej (ang. feedback) o zmianach jego stanu fizjologicznego. Monitorowane są przez odpowiednie urządzenie EEG Biofeedback.

Jest to szczególna metoda badania, wykorzystująca sygnały z centralnego układu nerwowego, takie jak fale mózgowe. Nieinwazyjna, bezbolesna technika treningu mózgu. Badanie EEG Biofeedback umożliwia obserwację oraz poprzez trening zmianę czynności bioelektrycznej mózgu. W taki sposób że wzmacnia się występowanie pożądanych i obniża lub hamuje występowanie niepożądanych fal mózgowych. Specjalistyczna aparatura, za pomocą, której osoba wpływa na własną czynność bioelektryczna mózgu, przetwarza zarejestrowane sygnały na zrozumiałą dla pacjenta formę graficzną (wykres, animację lub grę wideo).Podczas treningu terapeuta przykleja na głowie pacjenta elektrody rejestrujące pracę mózgu(fale EEG). Badany widzi na monitorze obraz własnych fal mózgowych.

Dzięki temu pacjent wie, kiedy jest skoncentrowany, a kiedy przestaje się odpowiednio koncentrować na zadaniu oraz uczy się funkcjonowania własnego mózgu, aby następnie zmodyfikować jego pracę.

Świadome i samodzielne kontrolowanie fal mózgowych możliwe jest poprzez informację zwrotną o funkcjonowaniu mózgu, która dociera do pacjenta w formie; wizualnej – np. w czasie zwiększonej koncentracji na ekranie monitora powiększa się piłka lub samolot leci wyżej, w chwilach rozproszenia piłka znika a samolot obniża lot) albo akustycznej –pojawia się przyjemny dźwięk przy „sukcesie”, nieprzyjemny przy „porażce”.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak niepożądanych efektów ubocznych oraz możliwość prowadzenia terapii również z dziećmi, które potrafią zainteresować się prostą animacją komputerową. Trening EEG Biofeedback korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie, ponieważ trening podwyższa możliwości intelektualne i uelastycznia procesy poznawcze, wydajność pracy, ułatwia uzyskanie równowagi psychicznej i uspokojenie, przyczynia się do większej odporności na stres.

Magdalena Pinkowicka – Gdański Uniwersytet Medyczny

Wpływ treningu EEG-Biofeedback na wybrane funkcje poznawcze u dzieci z ADHD